ICN - Nabídka a poptávka na globálním trhu

Nabídka a poptávka sester na světovém trhu je prioritním zájmem ošetřovatelské profese. Uváděná kritická nerovnováha, která se ve mnoha případech projevuje nedostatkem sester, objasňuje naléhavou povahu krize, které čelí zdravotnictví po celém světě.

Chybějící nebo nedůsledné řízení pracovních sil (doslova „lidských zdrojů“) v minulosti je nyní často konfrontováno se situací zvýšené poptávky a snížené nabídky. K faktorům, které zvyšují poptávku, patří:

  • Zkrácená doba hospitalizace díky zvýšení akutnosti péče
  • Přesun z nemocnice do ambulantní, domácí a komunitní péče vytvářející rychle rostoucí trh práce pro sestry mimo nemocniční zařízení
  • Stárnoucí populace vyžadující služby dlouhodobé péče
  • Stále větší počet oborů
  • Růst soukromého sektoru rozšiřujícího trh práce
  • Globalizace rozšiřující trh práce
  • Sestry jsou považovány veřejností za důvěryhodné odborné pracovnice a považovány jako prvního prostředníka zdravotní péče

Snížená nabídka je výsledkem následujícího:

  • Snížený počet přijímaných studentů
  • Stále větší možnosti profesní dráhy pro ženy
  • Stárnoucí populace sester
  • Zvýšený počet dospělých studentek, které mají před sebou kratší možnost pracovních let
  • Minulá vládní rozhodnutí snížit počet studijních míst
  • Větší možnosti k profesionální dráze mimo zdravotnický sektor, obnášející lepší platy a pracovní podmínky
  • Syndrom „vyhoření“
  • Nedostatek podpory, např. informačních systémů, zařízení, personálu
  • Špatná „image“ profese coby kariéry

Stimuly a brzdy při náboru a udržení sester jsou silně ovlivněny mezinárodními obchodními dohodami, regionálními ekonomickými obchodními bloky a usnadněnou globální migrací pracovních sil. Intervenování za zdravé plánování pracovních sil na státní i mezinárodní úrovni je proto zapotřebí, aby se zajistily adekvátní ošetřovatelské služby pro světovou populaci.

Plánování pracovních sil bylo dosud často neadekvátní. Je třeba řešit absenci školství coby aktivní třetí strany při vytváření a rozvoji potřeb sester. Strategická spojenectví na všech úrovních jsou považovány za zásadně nutné. Mezi potenciální partnery patří asociace, odbory, vzdělávací instituce a řídící orgány, hlavní sestry, ministerstva, regionální struktury, mezinárodní vládní a nevládní organizace.

Právo lidí migrovat je jasně legitimní. Uznává se positivní vliv příležitostí ke vzdělání a práci v zahraničí a měly by být podniknuty kroky, aby se uznaly kvalifikace a zkušenosti takto získané. Je však třeba řešit ochranu zahraničních sester, často zvláště zranitelných vůči vykořisťování. Asociace mají hrát svou roli při zaručení respektování práv sester na další vzdělávání, profesionální postup, bezpečné pracovní prostředí, žádnou diskriminaci, ochranu před zneužívajícími imigračními praktikami, a vykořisťujícími nebo zavádějícími pracovními smlouvami. Asociace by měly také aktivně sestry povzbuzovat (zplnomocnit), takže bude moct každá učinit informované rozhodnutí o zaměstnání a požadovat spravedlivé zacházení na svém pracovišti.

K rizikům nedostatku sester patří:

  • Zhoršení kvality péče
  • Zvýšení pracovních úvazků sester
  • Spoléhání na „zaflikovací“ strategie, jako nahrazení registrovaných sester neregistrovanými, méně kvalifikovaného personálu odpovědného za řadu jednotlivých ošetřovatelských ú­kolů
  • Chronické pokoutné získávání sester z jiných zemí Agresivní nebo masivní nábor může vést ke zneužívajícím pracovním situacím a negativním důsledkům u importních i exportních zemí, eventuelně k nedostatku pracovních sil v prvním případě a k jazykovým bariérám mezi sestrami a pacienty v případě druhém. Silně se požadovalo zavedení mezinárodních směrnic pro nábor v etickém rámci. I když by se asociace neměly považovat za kontrolní orgány v souvislosti s migrací, delegáti se dohodli, že by prospělo, kdyby se ICN a národní asociace podílely na rozvoji náborové politiky.

Mnoho delegátů potvrdilo, že řešení pro uchování sester je v šesti klíčových oblastech:

  1. Efektivní plánování pracovních sil založené na jasných definicích profesionálních rolí a funkcí sester
  2. Zlepšení přístupu ke vzdělání a dalšímu vzdělávání a zlepšení jejich kvality
  3. Lepší společenské uznání, platební a pracovní podmínky, včetně přístupu k poradenským službám a iniciativám zaměřeným na osobní potřeby registrovaných ses­ter
  4. Zlepšení sebeúcty a profesionální „image“, včetně dokumentované finanční efektivnosti
  5. Usnadněný návrat sester do praxe
  6. Zachování kritické základny vedoucích sester, sester v politice, řízení, výzkumu, školství a klinické praxi

Budoucí práce ICN a národních asociací se musí proto zaměřovat na čtyři hlavní oblasti:

  1. Péči o ty, co poskytují péči
  2. Shromažďování údajů a sledování situace
  3. Vypracování směrnic pro etický nábor a regulačních mechanismů, které se zaměří na soukromé i státní náborové agentury
  4. Podpora zdravé politiky a plánování pracovních sil

Zpráva pro II. fórum CNR: Ovlivnění zdravotní politiky

Výchozí situace (pozadí)

Sestry by se měly zapojovat do ovlivňování zdravotní politiky a politických rozhodování, např. přidělování pracovních sil a priority při utrácení finančních zdrojů. Sestry poskytují základní služby, ale často není vidět, že by přispívaly k plánování a organizování zdravotních služeb. Mají možnost se stát silnou politickou silou, ale nevyužívají se systematicky na ovlivnění rozhodování a formování zdravotních a sociálních služeb. Sestry mají povinnost se pro blaho společnosti aktivně účastnit vytváření politiky a důležitých rozhodnutí na všech úrovních. Jsou proto na místě, protože:

  • chápou potřeby a očekávání zranitelných skupin populace
  • mají cenné znalosti z výzkumu a praxe
  • jsou na místě, aby radily o přístupnosti služeb
  • chápou souvislosti mezi zdravotními a sociálními modely
  • tvoří silnou základnu jako sestry i ženy
  • mají vlastnosti, které získaly v ošetřovatelské praxi, které jsou cenné v jiných souvislostech

Avšak sestry čelí řadě problémů, které jim brání, aby byly aktivní v politice.

Mezi ně patří:

  • představa, kterou mají druzí o sestrách coby profesi
  • představa, kterou mají o sobě samy sestry
  • konflikty s rolí ženy (např. pracovní doba)
  • potíže s popsáním hodnoty ošetřovatelství
  • neadekvátní vzdělání a politickou citlivost pro tuto roli
  • nezviditelnění
  • nejsou dostatečně strategické při vlastní přípravě
  • neuvědomují si svou nesmírnou politickou moc nebo ji nechtějí využít

Strategie

je identifikováno 11 klíčových oblastí pro čin, posílení schopnosti a připravenosti sester se plně účastnit rozvoje zdravotní politiky a rozhodování. Tyto „tematické oblasti“ lze vypracovat buďto podle národní nebo mezinárodní perspektivy. Jsou to:

  1. Moc. Sestry na individuální i kolektivní úrovni si musí začít více uvědomovat a chápat podstatu moci, jakou moc mají a mohly by mít, a jak ji efektivně použít. Moci bychom se neměli vyhýbat nebo ji zamítat, ani ji nesmíme zneužívat. Když pochopíme moc lépe a
  2. budeme mít důvěru v naše znalosti, můžeme se naučit ji používat efektivněji. To vyžaduje vzdělání na všech úrovních.
  3. Informovaná postavení, využití postavení efektivně. Mocné postavení (role) nezaručuje vliv. Sestry si musí vytvořit informované posice v klíčových politických problémech. Musí být přineseny na trh strategicky. Musí to být také samotné postavení, které efektivně přispívá na politické scéně, např.díky klíčovým posicím ve vládě a zastoupením v klíčových politických výborech.
  4. Vzdělání – klíč. Sem patří vzdělání, průprava ve specifických dovednostech a příprava jiným způsobem pro zaujmutí klíčové role při přispívání zdravotní a sociální politice. Přispívání rozvoji zdravotní politiky je nedílnou součástí profese. Příprava sestry pro účast v politice by mohla být považována za součást ošetřovatelského vzdělání i praxe. Programy sester ve vedení jsou důležitou pomocí a měly by pokračovat. Sesterské asociace si musí rozvinout širší vizi ohledně své role na politické scéně díky průpravě, prosazování žádoucí image sester, a pomoci sestrám a sesterským asociacím, aby věřily, že jsou a musí být politické. ICN a národní asociace by měly být aktivnější při podpoře nutnosti vzdělání a přípravě na politiku a politický život.
  5. „Je to na nás“. Sestry by neměly vinit druhé a politické prostředí za nedostatek viditelnosti. Měly by hledat příležitosti a ne vidět hrozby. Musí být aktivní a ne pasivní nebo dokonce apatické. Musí vypracovávat strategie pro řešení problémů . Především musí být hrdé na sebe a na svůj přínos. Sebedůvěra a sebeúcta jsou pro pokrok důležité. Když chceme měnit, musíme být součástí změny a ne se držet zpět, když chceme něčím důležitým přispět.
  6. Pohlaví. Měl by se zkoumat vztah pohlaví k úrovni sester při účasti v politice. Jsou zde pozitiva ženské profese, např. možnost ovlivnění společnosti na úrovni obce, ale i negativa, např. konflikt rolí a časové konflikty, a podceňování sester některými skupinami, jakož i mnohými sestrami samotnými, díky hodnotě, jaká se přičítá postavení sester a žen ve společnosti.
  7. Kdo z toho má výhodu? Je nutné interpretovat výhody účasti sester v politice pro společnost, veřejnost a zdravotnictví. Ospravedlnění účasti sester z hlediska výhod pro sestry a ošetřovatelství je neefektivní i mařící vlastní záměry. Altruismu se v ošetřovatelství někdy zneužívá (nesprávně používá).
  8. Vyjádření hodnoty ošetřovatelství. Schopnost vyjádřit a dokázat, jak mohou sestry přispět politice a rozhodování, může pomoci změnit image sester ve společnosti, v klíčových skupinách a mezi samotnými sestrami. Může umožnit vstup do procesu a zajistit, aby byl hlas sester slyšet. Národní asociace by měly podporovat svá prohlášení o hodnotě ošetřovatelské péče a o přínosu sester.
  9. Použití formálních a neformálních procesů a systémů. Politika a politické zaangažování neprobíhá pouze prostřednictvím formálních struktur, např. zastáváním politické funkce na obecní nebo státní úrovni. Také se začleňuje do našich každodenních činností v ošetřovatelství, individuálně i kolektivně.
  10. Strategické svazky. Jsou klíčovým aspektem pro vyvíjení vlivu v politice a politickém rozhodování. Musí se vytvářet svazky (spojenectví) mezi asociacemi sester a politickými stranami, s jinými mocnými sestrami ve společnosti a jinými asociacemi zdravotnických pracovníků.
  11. Výběr efektivních strategií. Je důležité učit se a rozvíjet dovednosti v efektivních strategiích, jak a kdy je používat. Mezi důležité dovednosti, které si mají sestry osvojit, patří:
    • použití médií
    • strategické načasování
    • umět se vyjadřovat a dělat efektivní příspěvky (prezentace)
    • zajistit, aby příspěvky byly na dobrém výzkumném základě a dobře připraveny
    • posílit roli a postavení ICN a národních asociací
    • vytvářet partnerství a strategické svazky (viz výše)
    • účastnit se politických debat ve zdravotní i sociální oblasti

Jednota a rozmanitost. Ošetřovatelství není homogenní. Může být mnoho různých zájmových skupin. Je třeba se učit jednosti, ale také si cenit rozdílnosti. Týmová práce, partnerství, koordinace a začlenění jsou základní hodnoty, které řídí politické činnosti a současně využívají jedinečnosti různých skupin pro dosažení nejlepších politických výhod.

Partneři ČESKÉ ASOCIACE SESTER